منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • آموزش بازیابی سیستم لینوکس (10 ابزار مفید)

آموزش بازیابی سیستم لینوکس (10 ابزار مفید)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش بازیابی سیستم لینوکس (10 ابزار مفید)

هیچ بازیابی سیستمی به طور مستقیم در لینوکس وجود ندارد. در واقع، در میان گزینه های مختلف منو در سیستم عامل لینوکس، گزینه پشتیبان گیری پیدا نخواهید کرد. آیا این بدان معناست که ما باید انتظار داشته باشیم که داده های خود را از دست بدهیم؟

پاسخ این سوال منفی است! لینوکس به عنوان یک سیستم عامل متن باز، ابزارها و برنامه های مختلفی دارد که می تواند برای نیازهای مختلف کاربران مورد استفاده قرار گیرد. برخی از این ابزارها نرم افزار بازیابی سیستم لینوکس هستند.

در این مقاله وبلاگ پارس پک به بررسی روش های بازیابی سیستم لینوکس می پردازیم و نرم افزارهای پشتیبان گیری از سرور لینوکس شامل ابزارهای تهیه عکس فوری، TAR، Cpio، DD و SCP را معرفی می کنیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آموزش بازیابی سیستم لینوکس

سرورها معمولاً برای ذخیره اطلاعات مهم استفاده می شوند. به همین دلیل، آرشیو این اطلاعات را نباید دست کم گرفت. اگر لینوکس را به عنوان سیستم عامل سرور خود انتخاب کنید، در کنار مزایای آن، احتمالا با مشکلاتی نیز مواجه خواهید شد. یکی از این مشکلات عدم وجود System Restore در لینوکس است. از این رو کاربران لینوکس سعی در حل این مشکل با کمک ابزارهای خارجی دارند. در زیر، نحوه انجام بازیابی سیستم در لینوکس و بررسی ده روش و ابزار متداول برای بازیابی سیستم در لینوکس را خواهیم آموخت.

بازیابی سیستم یادگیری در لینوکس

آموزش بازیابی سیستم لینوکس

1. تار

نرم افزار TAR برای فشرده سازی و آرشیو فایل ها استفاده می شود. همچنین این ابزار به کاربر کمک می کند تا چندین فایل را ادغام کرده و در فضای کمتری ذخیره کند. برخی از گزینه هایی که TAR در اختیار کاربر قرار می دهد عبارتند از:

– درجه سانتیگرادیک آرشیو جدید ایجاد کنید
-vیک خروجی محبوب ارائه دهید
تعریف فایل آرشیو استفاده شده
-تیتهیه لیستی از فایل های موجود در آرشیو
-ایکسبازیابی نسخه پشتیبان
-zبرای زیپ

بازیابی سیستم لینوکس با استفاده از TAR

آرشیو انجام شده با TAR در قالب های tar، gzip و bzip است. برای بازیابی سیستم در لینوکس دستورات زیر را اجرا کنید:

ایجاد یک نسخه پشتیبان
# tar -cvf backup_name.tar /home/user
ایجاد یک نسخه پشتیبان به شکل tar.gz
# tar -cvfz backup_name.tar.gz /home/user
حذف فایل های آرشیو از یکدیگر
# tar --exclude file.txt --exclude file.sh -cvfz backup_name.tar.gz
مطالب را از نسخه پشتیبان بازیابی کنید
# tar -xvfz backup_name.tar.gz /backup/directory/file.txt
از فایل آرشیو با فرمت gzip در سرور بک آپ بگیرید
sudo tar –cvpzf backup_name.tar.gz –exclude=/home/server/backup.tar.gz –one-file-system

برای بازیابی اطلاعات پشتیبان از سرور لینوکس، به سادگی از دستور زیر استفاده کنید:

# tar -xvpf /media/your_harddisk/backup.tar.gz

TimeShift 2

اگر قصد دارید از اوبونتو نسخه پشتیبان تهیه کنید، TimeShift احتمالا یکی از محبوب ترین گزینه ها است. این ابزار برای بازیابی سیستم در لینوکس طراحی شده است و بسیار شبیه به System Restore در ویندوز است. یکی از ویژگی های Timeshift رابط کاربری ساده آن است.

بازیابی سیستم در لینوکس از طریق این نرم افزار با گرفتن عکس از فایل ها و اطلاعات موجود انجام می شود. اما چگونه قبل از هر چیز دیگری باید TimeShift را نصب کنید. برای نصب آن در اوبونتو از این دستور استفاده کنید:

sudo apt-add-repository ppa:teejee2008/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install timeshift

همچنین برای نصب Timeshift بر روی فدورا، CentOS، RHEL و سایر توزیع‌های لینوکس غیر از اوبونتو، از دستور زیر استفاده کنید:

sudo dnf install timeshift

پس از نصب و اجرا، نرم افزار شروع به جستجوی فایل ها و دایرکتوری های سیستم می کند. این فرایند ممکن است چند دقیقه طول بکشد. پس از اتمام مراحل جستجو می توانید با کلیک بر روی گزینه Back Up از فایل های موجود نسخه پشتیبان تهیه کنید. از گزینه Restore برای بازیابی اطلاعات از نسخه پشتیبان استفاده کنید. عکس های تهیه شده با استفاده از TimeShift در مسیر /timeshift/snapshots و به ترتیب تاریخ پشتیبان ذخیره می شوند.

یکی از ویژگی های مفید این ابزار، پشتیبان گیری خودکار از اوبونتو و سایر توزیع های لینوکس است. برای فعال کردن آن، به قسمت تنظیمات بروید و بازه زمانی مورد نظر را برای آماده‌سازی خودکار عکس فوری (بازه‌هایی مانند روزانه، هفتگی و ماهانه) تنظیم کنید. همچنین می توانید در زمانی که می خواهید به صورت دستی یک عکس فوری بگیرید. با تعیین زمان برای این نرم افزار می توانید به صورت خودکار عکس های قدیمی قدیمی را نیز حذف کنید. قابلیت دیگر امکان انتخاب و سفارشی سازی فایل های پشتیبان و دایرکتوری ها است. این از طریق گزینه Advanced در دسترس است.

آموزش بازیابی سیستم لینوکس

آموزش بازیابی سیستم لینوکس

برا 3

Bera یک نرم افزار بازیابی سیستم لینوکس است. این ابزار به دلیل دقت، سرعت، امنیت و قابلیت شخصی سازی اطلاعاتی که از آنها بک آپ گرفته می شود گزینه بسیار مناسبی است. با استفاده از Bera می‌توانید فایل‌ها و پوشه‌هایی را برای تهیه نسخه پشتیبان و انتقال داده‌های پشتیبان از یک سرور به سرور دیگر و بازیابی آن‌ها انتخاب کنید. شایان ذکر است که Bera از SSH برای انتقال امن داده ها بین دو سرور استفاده می کند. به همین دلیل این نرم افزار می تواند بهترین انتخاب برای بازیابی سیستم در لینوکس باشد.

Cpio.4

Cpio ابزاری است که برای پشتیبان گیری از داده ها استفاده می شود. همچنین با کمک آن می توانید فایل آرشیو را کپی کرده و به فضاهای دیگر انتقال دهید. برای ایجاد یک نسخه پشتیبان با استفاده از Cpio، به سادگی دستور زیر را اجرا کنید:

#ls  file *  /cpio  -acvf  >/root/backup.cpio

علاوه بر این، برای مشاهده محتویات فایل آرشیو، می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

#cpio -it </root/backup.cpio
#cpio -it -I /root/backup .cpio

در نهایت، برای بازیابی اطلاعات از پشتیبان، این دستور را اجرا کنید:

#cpio  -icuvd  </root/backup.cpio

بازگشت به زمان 5

یکی دیگر از ابزارهای مفید بازیابی سیستم لینوکس، به ویژه برای پشتیبان گیری از اوبونتو، Back In Time است. در واقع، با کمک Back In Time، می‌توانید به طور منظم از داده‌های خود (با تنظیم دستی یا پیش‌فرض) عکس بگیرید و آن‌ها را به سبک یک روش پشتیبان‌گیری حافظه خارجی، مانند هارد دیسک خارجی ذخیره کنید. سایر مزایای استفاده از بازگشت به زمان عبارتند از:

 • فاصله آماده سازی عکس فوری را به صورت دستی یا پیش فرض انتخاب کنید
 • فاصله زمانی حذف خودکار عکس های فوری قدیمی را مشخص کنید
 • برای جلوگیری از حذف خودکار، چندین عکس فوری انتخاب کنید
 • آماده سازی عکس فوری فقط در صورت تغییر در فایل های موجود
 • امکان پشتیبان گیری از کل سیستم

برای نصب این ابزار کافیست دستور زیر را اجرا کنید:

sudo add-apt-repository ppa:bit-team/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install backintime-qt4

RSnapshot 6

اگر به دنبال یک ابزار بازیابی سیستم لینوکس هستید، Rsnapshot انتخاب خوبی است. این ابزار تقریباً روی تمام توزیع‌های لینوکس کار می‌کند و به کاربر کمک می‌کند تا از داده‌های خود عکس‌های فوری بگیرد. برای نصب آن باید دستور زیر را اجرا کنید:

rsnapshot configtest
rsnapshot -t hourly

آبنام 7

Obnam یکی دیگر از ابزارهای بازیابی سیستم همه در یک برای لینوکس است. پس از نصب، این ابزار یک نسخه پشتیبان کامل از اطلاعات شما می گیرد و سپس سعی می کند آن اطلاعات را با استفاده از یک عکس فوری تکمیل کرده و داده های تغییر یافته را به محتوای قبلی اضافه کند. یکی دیگر از ویژگی های این ابزار امکان ذخیره داده های پشتیبان در سرور یا سایر سرورهای راه دور است.

8.DD (مخفف Disk to Disk)

این روش به شما کمک می کند تا یک نسخه پشتیبان از اطلاعات از یک قسمت به قسمت دیگر داشته باشید. برای این کار کافی است آموزش بازیابی سیستم لینوکس را به صورت زیر دنبال کنید:

#dd   if=source_partition  of=destination_partition

در این دستور، if، محل ذخیره سازی داده های اولیه و از، مقصد پشتیبان گیری اطلاعات خواهد بود. در نهایت، برای استخراج داده ها از یک پارتیشن به یک پارتیشن خالی دیگر، از این دستور استفاده کنید:

#dd   if=destination_partition of=another_empty_partition

SCP 9. (مخفف Secure Copy)

SCP برای کپی داده ها از یک سیستم لینوکس یا یونیکس به سیستم دیگر و انتقال داده ها بین دو میزبان راه دور استفاده می شود. سایر ویژگی های SCP عبارتند از:

 • از فایل های دستگاه در همان دستگاه یک کپی تهیه کنید
 • اطلاعات را از درایو محلی به درایو راه دور کپی کنید و بالعکس
 • داده ها را بین دو سرور راه دور کپی کنید

البته، برای کار با SCP باید مجوز داشته باشید. شامل:

 • اجازه کپی فایل ها در سیستم هدف
 • دسترسی و حضور یک حساب کاربری در سیستم هدف
 • شما به سیستم منبع و اجازه کار بر روی سیستم هدف دسترسی دارید

پس از بررسی و اطمینان از وجود این مجوزها، می توانید شروع به بازیابی سیستم در لینوکس کنید. برای کپی فایل ها از سرور محلی به سرور راه دور، از دستور زیر استفاده کنید:

#scp filename [email protected]:/root

اگر می خواهید داده ها را از یک سرور راه دور به یک سرور محلی کپی کنید، این دستور مفید خواهد بود:

#scp  [email protected]:/root/backup*

همچنین برای کپی کردن دایرکتوری از این دستور استفاده کنید:

#scp –r directory [email protected]: /root

برای بهبود عملکرد، می توانید از blowfish یا Arcfour برای رمزگذاری استفاده کنید. دستور برای این است:

#scp   -c  blowfish filename  [email protected]:

در نهایت از دستور زیر برای تعیین شماره پورت استفاده کنید:

#scp -p  xxxx   backup_file  [email protected]:/tmp

حال اگر قصد ریستور و بازیابی سیستم در لینوکس را دارید باید از نرم افزار Timeshift استفاده کنید. پس از نصب و اجرای آن می توانید اطلاعات را از قسمت Recovery بازیابی کنید.

برای آشنایی با انواع توزیع ها، مزایا، برنامه ها، بخش های مختلف و نحوه نصب لینوکس مقاله زیر را مطالعه کنید.

لینوکس چیست؟

Chronopet 10

Cronopete یکی دیگر از ابزارهای بازیابی سیستم لینوکس است که برای پشتیبان گیری از اوبونتو نیز مناسب است. این ابزار ترکیبی از روش های اسنپ شات و پشتیبان گیری است که در هر دو توزیع فدورا و دبیان کار می کند. عملکرد این ابزار بسیار شبیه به Back In Time است و با کمک آن می توانید عکس های آماده شده را در حافظه های خارجی ذخیره کنید.

برای بازگردانی داده ها کافی است به محل ذخیره snapshot ها مراجعه کرده و فایل مورد نظر را بازیابی کنید. نکته مهم در مورد این ابزار رابط کاربری بسیار ساده آن است. به یاد داشته باشید که Cronopete ابزار چندان مناسبی برای بازیابی کل سیستم نیست. بنابراین، از آن برای پشتیبان گیری از فایل ها استفاده کنید.

سرور لینوکس بخرید

نتیجه

بازیابی سیستم در لینوکس یکی از دغدغه های اصلی کاربران این سیستم عامل است. زیرا هیچ راه مستقیمی برای پشتیبان گیری از سرور لینوکس وجود ندارد و در عوض باید از ابزارها و نرم افزارهای مختلف استفاده کنید. روش کار این ابزارها نیز متفاوت است. برخی از آنها به پشتیبان گیری کمک می کنند و برخی عکس های فوری از داده های مورد نظر ارائه می دهند و آخرین مورد ترکیبی است.

در این مقاله از وبلاگ پارس پک سعی کردیم ده روش بهترین و آسان برای ایجاد بک آپ از لینوکس را ارائه کنیم و به طور خلاصه نحوه کار با هر یک از آنها را یاد بگیریم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اگر در این زمینه سوال یا ابهامی دارید در قسمت نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

1. در فرآیند کار با ابزار DD، منابع if و of چیست؟

اگر محل ذخیره سازی داده های اولیه است و از مقصد ذخیره سازی داده های پشتیبان است.

2. بهترین ابزارهای عکس فوری برای لینوکس چیست؟

 • تغییر زمان
 • بازگشت به زمان
 • اسنپ ​​شات
 • Obnam (ترکیبی از پشتیبان گیری و عکس فوری)
 • کرونوپت

3. از چه نرم افزاری در لینوکس برای پشتیبان گیری و انتقال امن اطلاعات بین دو سرور استفاده کنیم؟

با استفاده از Bera می‌توانید فایل‌ها و پوشه‌هایی را برای تهیه نسخه پشتیبان و انتقال داده‌های پشتیبان از یک سرور به سرور دیگر و بازیابی آن‌ها انتخاب کنید. Bera از SSH برای انتقال امن داده ها بین دو سرور استفاده می کند.