منو سایت

تغییرات و ویژگی های جدید centos 8

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تغییرات و ویژگی های جدید centos 8

امروزه CentOS به طور گسترده در بین توسعه دهندگان و مدیران سیستم استفاده می شود. از آنجایی که کنترل کاملی بر بسته‌های نرم‌افزار منبع باز و سفارشی‌سازی خود ارائه می‌دهد، همچنین پایدار است و دارای یک جامعه پشتیبانی فعال و بزرگ است. همه این موارد باعث شده است که CentOS که از قابلیت اطمینان بالایی نیز برخوردار است، به یک انتخاب محبوب در بین سیستم عامل های سرور تبدیل شود. اکنون در این مقاله می خواهیم با ویژگی های جدید CentOS 8 بیایید بیشتر همدیگر را بشناسیم.

CentOS 8 در 24 سپتامبر 2019 منتشر شد. از آنجایی که یک توزیع لینوکس برگرفته از Red Hat Enterprise Linux (RHEL) است، تیم CentOS مجبور شد زیرساختی برای پشتیبانی از RHEL 8 ایجاد کند.

ویژگی های جدید CentOS 8

ویژگی های جدید centos 8

محیط کار

برخلاف نسخه‌های قبلی CentOS که نصب پیش‌فرض شامل رابط کاربری گرافیکی نبود، محیط دسکتاپ پیش‌فرض برای CentOS 8 GNOME 3.28 است.

شبکه

از نظر ویژگی های شبکه، دو به روز رسانی اصلی وجود دارد:

  • CentOS اکنون با TCP Networking Stack نسخه 4.16 عرضه می شود.
  • از nftables به جای iptables استفاده کنید

مهمترین نکته این است که: این تغییرات پایداری و عملکرد بهتر را تضمین می کند.

مدیریت نرم افزار

Cent OS 8 دارای مدیریت بسته YUM نسخه 4.0.4 است. که اکنون از فناوری DNF (Dandified YUM) در باطن خود استفاده می کند. DNF نسل بعدی YUM است و برای راه اندازی و مدیریت بهتر نرم افزارها از جمله نصب، حذف و به روز رسانی استفاده می شود. در واقع Centos 8 به شما امکان می دهد از هر دو (YUM و DNF) برای مدیریت بسته استفاده کنید.

مجازی سازی

CentOS نسخه 8 با KVM (qemu-kvm 2.12) ارائه می شود و موارد زیر را پشتیبانی می کند:

  • هسته لینوکس از جدول صفحه سطح 5 پشتیبانی می کند.
  • User Mode Instruction Prevention (UMIP)، که یک ویژگی امنیتی است و برای محدود کردن دسترسی کاربر به تمام تنظیمات سیستم استفاده می‌شود.
  • ذخیره سازی Ceph قابلیت ذخیره سازی بلوک را در تمام معماری های CPU RHEL فراهم می کند.
  • سازگاری بین NVIDIA vGPU و کنسول VNC.
  • یک ویژگی بستر آزمایشی که توسط شبیه ساز QEMU برای اطمینان از تست کد ایمن معرفی شده است.

سطح امنیتی خود را ارتقا دهید

تیم CentOS قابلیت‌های امنیتی را برای تضمین حفاظت از داده‌ها و جلوگیری از نقض‌ها بهبود بخشیده است. آخرین نسخه در حال حاضر دارای OpenSSL 1.1.1 است که به طور پیش فرض شامل TLS 1.3 است. این تضمین می کند که تمام داده های شما و همچنین مشتریان شما از نظر رمزنگاری محافظت می شود.
علاوه بر این، Centos 8 به شما امکان محافظت از داده های خود را می دهد. و نیازی به تغییر تنظیمات امنیتی برنامه ندارید.

ویژگی های جدید centos 8

رشته CentOS

CentOS Stream پروژه ای است که پروژه های Fedora و RHEL را با هم ترکیب می کند. تیم CentOS نسخه Stream را به عنوان توزیع فعلی برای حذف تاخیرها و مشکلات سازگاری پس از به‌روزرسانی‌های اصلی ایجاد کرد.

انتشار Cent OS 8 در واقع یک به روز رسانی بزرگ است. و شامل بسیاری از ویژگی‌های جدید، از جمله به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری است که توسعه‌دهندگان برای ساخت برنامه‌های کاربردی وب و بارهای کاری کانتینری استفاده می‌کنند.

سیستم مورد نیاز برای نصب سنتوس 8

در مطالب قبلی به صورت مرحله به مرحله Cent OS 7 را نصب کردیم. حالا می خواهیم ببینیم برای نصب نسخه 8 به چه چیزی نیاز داریم:

  • برای نصب centos 8 به حداقل 2 گیگابایت رم نیاز دارید. برای عملکرد بهتر و سریعتر استفاده از رم 4 گیگابایتی پیشنهاد می شود.
  • – اگر قدرت پردازنده بالای 2 گیگاهرتز باشد بهتر است.
  • – 20 گیگابایت فضای دیسک نیز مورد نیاز است که به منظور نصب centos به صورت خام می باشد. در آموزش گام به گام نصب OS 8 سنت می توانید مراحل نصب را به صورت تصویری دنبال کنید. و برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید سرور داخلی یا سرور خارجی با ما تماس بگیرید.