منتظر یک ویژگی جذاب در به روز رسانی هسته لینوکس 6.0 نباشید!

به‌روزرسانی بعدی هسته لینوکس نسخه 6.0 به جای لینوکس 5.20 خواهد بود. از آنجایی که اعداد نشان دهنده یک نسخه جدید هستند، لینوس توروالدز، خالق هسته لینوکس، گفت که این نسخه فقط یک عدد است و ممکن است برخی از تغییرات اعمال نشود. نسخه های هسته لینوکس از قانون خاصی پیروی می کنند. اما چرا نسخه جدید از قوانین پیروی نمی کند؟ نسخه جدید هسته لینوکس در چه تاریخی منتشر می شود و چه تغییراتی ایجاد می شود؟ در این مقاله آموزشی لینوکس سعی داریم به سوالات مربوط به آپدیت هسته لینوکس پاسخ دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

ویژگی های جدید هسته لینوکس 6.0

به‌روزرسانی هسته لینوکس به نسخه 6.0 در راه است و همه ویژگی‌های جدید آن هنوز تعریف نشده‌اند. اما تغییرات اصلی در هسته لینوکس بهبود گرافیک و پشتیبانی شبکه و آداپتورهای صوتی بیشتر است. نیازی به گفتن نیست که این سخت افزارها برای بازی مفید هستند.

سایر ویژگی های جدید هسته لینوکس 6.0 عبارتند از:

 • تست بخش های نوشته شده در هسته با کد Rust.
 • بدون راه اندازی مجدد سرور، هسته لینوکس را به روز کنید
 • پشتیبانی سخت افزاری جدید
 • بهبود در سیستم های فایل مختلف
 • تغییر برنامه

همچنین توروالدز اشاره کرد که برخی از تغییرات این نسخه در Rust نوشته نخواهد شد. اگرچه امیدواریم کدهای Rust بیشتری در به‌روزرسانی‌های آینده لینوکس وجود داشته باشد. برخلاف C، Rust تاکید بیشتری بر امنیت حافظه و هسته دارد. با Rust، توسعه‌دهندگان می‌توانند از تهدیدات بزرگی مانند Heartbleed که امنیت سیستم را به خطر می‌اندازد، اجتناب کنند.

آشنایی با ویژگی های نسخه جدید هسته لینوکس

شماره نسخه لینوکس رمزگشایی شد: چرا 6.0؟

نسخه های قبلی لینوکس تحت یک قانون کنترل نسخه ویژه منتشر شد. اما چرا به‌روزرسانی هسته لینوکس نسخه 6.0 کاملاً قوانین را زیر پا گذاشت؟ برای درک بهتر نسخه لینوکس، به این مثال نگاه کنید. اگر می خواهید نسخه هسته لینوکس سیستم خود را بررسی کنید، به ترمینال بروید و تایپ کنید:

uname -r

به عنوان مثال، اگر نسخه شما هسته لینوکس 5.18.5 است:

 • عدد اول، 5، نشان دهنده نسخه اصلی است.
 • عدد دوم، 18، نشان دهنده یک سری به روز رسانی کوچک است.
 • عدد سوم، 5، نشان دهنده نسخه پچ است.

هسته لینوکس به طور کلی از Semantic Versioning (سیستم کنترل نسخه مورد استفاده در نرم افزار منبع باز) پیروی می کند. لینوس توروالدز دلیل این تغییر نسخه را کوتاه کردن شماره نسخه اعلام کرد و به وجود تغییر عمده در نسخه جدید اشاره ای نکرد. از آنجایی که قانون خاصی در این زمینه وجود ندارد، به جای استفاده از Linux Kernel 5.20، فقط Linux Kernel 6.0 یا Linux 6.0 خواهد بود.

برای دنبال کردن آموزش نحوه اتصال به سرور لینوکس با استفاده از PuTTY (ترمینال SSH) از سیستم عامل های مختلف، مقاله زیر را مطالعه کنید.

به سرور لینوکس متصل شوید

چه زمانی کاربران می توانند به روز رسانی هسته لینوکس را به نسخه 6.0 دریافت کنند؟

به‌روزرسانی هسته لینوکس در این نسخه هنوز فقط یک کاندید انتشار است و در حال انتشار است. با این حال، کاربران حرفه ای می توانند خود هسته را دانلود و کامپایل کنند. شایان ذکر است که اکثر کاربران منتظر انتشار نسخه نهایی بسته های آن خواهند بود. با توسعه هسته لینوکس با سرعتی سریع، ممکن است به زودی شاهد این تغییر بزرگ باشیم. همچنین، نسخه های جدید اغلب مربوط به امنیت هستند. بسیاری از مردم علاقه مند به به روز رسانی آن هستند.

نتیجه

هسته لینوکس قلب اینترنت امروزی است. زیرا سرورهای زیادی را نه تنها در فضای ابری، بلکه در همه جا ارائه می دهد. آپدیت کرنل لینوکس به نسخه جدید که نسخه 6.0 نام دارد تغییر عمده و خاصی ندارد و فقط برای کوتاه کردن شماره نسخه ها 6.0 نامیده می شود. این نسخه مانند تمام آپدیت های معمولی دیگر مانند امنیت و گرافیک و کارت صدا تغییرات جزئی زیادی خواهد داشت. هسته نهایی لینوکس 6.0 به زودی منتشر می شود و می توانید هسته سرور لینوکس را به روز کنید.

سوالات متداول

1. نسخه هسته لینوکس چیست؟

هسته لینوکس یک هسته سیستم عامل رایگان، متن باز و یکپارچه شبیه به یونیکس است که در سال 1991 توسط لینوس توروالدز ایجاد شد. هسته های لینوکس بسته به نسخه، سطوح مختلف پشتیبانی دارند.

2. هسته لینوکس 6.0 چه زمانی منتشر می شود؟

نسخه نهایی کرنل لینوکس 6.0 هنوز منتشر نشده است. از آنجایی که توسعه لینوکس سریع است، این نسخه به زودی به طور رسمی منتشر خواهد شد.

3. ویژگی های جدید لینوکس 6.0 چیست؟

 • تعبیه کد Rust (مرحله مقدماتی)
 • پشتیبانی از ساخت هسته در زمان واقعی
 • پشتیبانی سخت افزاری جدید
 • بهبود در سیستم های فایل مختلف
 • تغییر برنامه

4. چرا به لینوکس هسته می گویند؟

زیرا رابط اصلی بین فرآیندهای سخت افزاری و کامپیوتری است. هسته این دو را با هم پیوند می دهد تا منابع را تا حد امکان بهینه مدیریت کند. نام آن هسته است. زیرا در داخل سیستم عامل اجرا می شود. درست مثل یک دانه در یک پوسته سخت.

منبع:

news.itsfoss.com