منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نحوه افزودن و حذف کاربران در اوبونتو 20.04 اوبونتو

نحوه افزودن و حذف کاربران در اوبونتو 20.04 اوبونتو

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نحوه افزودن و حذف کاربران در اوبونتو 20.04 اوبونتو

افزودن و حذف کاربران در اوبونتو یکی از کارهایی است که تنها توسط مدیر لینوکس انجام می شود. در اوبونتو، مانند سایر توزیع‌های لینوکس، هر کاربر با سطح دسترسی متفاوت می‌تواند تنظیمات خاصی را از طریق خط فرمان یا رابط کاربری گرافیکی (GUI) انجام دهد.

در این مقاله وبلاگ پارس پک نحوه افزودن و حذف کاربران در اوبونتو را بررسی خواهیم کرد. اگر کاربر لینوکس، به خصوص توزیع اوبونتو هستید، خواندن این مقاله به شما کمک می کند تا یاد بگیرید که چگونه کاربران را در اوبونتو اضافه و حذف کنید.

پیش نیاز اساسی برای افزودن و حذف کاربران در اوبونتو

برای انجام عملیاتی مانند افزودن و حذف کاربران در اوبونتو، نیاز به دسترسی روت به سرور لینوکس دارید. با این حال، انجام تنظیمات با دسترسی روت بسیار حساس است و گاهی اوقات می تواند کار را برای شما سخت کند. به عبارتی این داستان آرایشگری است که برای برداشتن ابرو چشم دیگر را کور می کند.

برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است یک حساب کاربری بدون مجوزهای اضافی ایجاد کنید. سپس برای اقداماتی که نیاز به مجوز سرپرست دارند، به جای دسترسی ریشه از امتیاز sudo استفاده کنید. در هر صورت، برای حذف و افزودن کاربران در اوبونتو، به دسترسی ریشه یا امتیازات sudo نیاز دارید.

یکی از مراحل مهم در تهیه یک سیستم جدید اوبونتو، مدیریت کاربران در اوبونتو است. برای ایجاد دسترسی، باید یک کاربر به سیستم اضافه کنید. افزودن و حذف کاربران در اوبونتو هم با رابط خطی و هم با رابط گرافیکی امکان پذیر است. اگر کاربر جدید اوبونتو هستید، حذف یا اضافه کردن کاربران در اوبونتو با استفاده از رابط کاربری گرافیکی برای شما آسان خواهد بود.

کاربران را در اوبونتو از طریق خط فرمان با دستور Adduser اضافه کنید

برای افزودن کاربر به اوبونتو، خط فرمان را با استفاده از میانبر صفحه کلید Ctrl+Alt+T باز کنید. اگر به عنوان کاربر اصلی وارد شده اید، می توانید با اجرای دستور زیر یک کاربر جدید ایجاد کنید:

adduser newuser

دستور Adduser یک اسکریپت پرل است که اضافه کردن کاربران به اوبونتو را آسان می کند. همانطور که می بینید، استفاده از آن آسان است و خیلی پیچیده نیست. به جای Newuser می توانید نام فرد را نیز قرار دهید. برای درک بهتر به جای Newuser از نام Parspack استفاده می کنیم.

اگر به عنوان یک کاربر غیر ریشه وارد شوید، می توانید با افزودن دستور sudo در ابتدای خط فرمان یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید:

sudo adduser parspack

نتیجه ای که به شما نشان داده می شود به شرح زیر است:

خارج شوید

افزودن کاربر ‘username’ … افزودن گروه جدید ‘username’ (1001) … افزودن parspack ‘username’ (1001) با گروه ‘username’ … ایجاد فهرست خانه ‘/home/username’ … کپی کردن فایل ها از ‘/etc/skel’ …

سپس از شما چند سوال پرسیده می شود. شما به سادگی می توانید رمز عبور جدید را وارد کنید. زیرا پاسخ به سوالات باقیمانده اختیاری است. نتیجه به شرح زیر خواهد بود:

خارج شوید

رمز عبور جدید یونیکس را وارد کنید: رمز عبور جدید یونیکس را دوباره وارد کنید: passwd: رمز عبور با موفقیت به روز شد تغییر اطلاعات کاربر برای نام کاربری مقدار جدید را وارد کنید یا برای نام کامل پیش فرض، ENTER را فشار دهید []: شماره اتاق []: تلفن محل کار []: تلفن منزل []: یک چیز دیگر []: آیا اطلاعات صحیح است؟ [Y/n]

همانطور که مشاهده می کنید، پس از تنظیم رمز عبور جدید و تکرار آن، می توانید با فشردن کلید Enter از مرحله اطلاعات کاربر برای ایجاد کاربر در اوبونتو صرف نظر کنید. در نهایت برای بررسی صحت اطلاعات با فشردن کلید Y یک کاربر جدید ایجاد می شود. بنابراین شما فهرست اصلی کاربر را ایجاد کرده اید. اکنون کاربر جدید می تواند فایل ها را در پوشه /etc/skel کپی، بنویسد یا ویرایش کند.

اگر قصد دارید به کاربر برای انجام برخی وظایف مدیریتی دسترسی بدهید، باید به آنها امتیازات sudo بدهید. در مقاله بعدی نحوه انجام این کار را توضیح خواهیم داد.

با دستور usermod یک کاربر به گروهی با سطح دسترسی sudo اضافه کنید

پس از افزودن کاربران در اوبونتو، اگر می خواهید به کاربر جدید دسترسی root بدهید، باید با sudo به آنها اجازه دهید. برای این کار ابتدا کاربر را به گروهی با دسترسی sudo اضافه کنید. در اوبونتو 20.04، دستور sudo برای اعطای امتیازات کامل به هر کاربر در گروه sudo تنظیم شده است. حال با دستور زیر می خواهیم بررسی کنیم که کاربر جدید در کدام گروه قرار دارد:

groups parspack

خروجی که به ما نشان می دهد این است:

خارج شوید

پارس پک: پارس پک

با توجه به این نتیجه، کاربر با نام پارس پک در گروه جدیدی به نام او قرار دارد. به طور پیش فرض در اوبونتو وقتی یک کاربر جدید تعریف می شود، گروهی با همان نام کاربر نیز ایجاد می شود و کاربر در آن قرار می گیرد. برای افزودن یک کاربر به یک گروه جدید با دسترسی sudo، دستور زیر را وارد کنید:

 Sudo usermod -aG sudo parspack

در این دستور، -aG کاربر را با استفاده از Usermod به لیست گروه اضافه می کند. البته استفاده از دستور Usermod به امتیازات sudo نیز نیاز دارد. این به این معنی است که شما می توانید از این دستور زمانی استفاده کنید که به عنوان یک کاربر عضو گروهی با دسترسی sudo یا root وارد شده اید. در این صورت با افزودن sudo به ابتدای دستور، کاربر جدید (در اینجا پارس پک) نیز وارد گروه با دسترسی sudo می شود.

با استفاده از دستور Visudo امتیاز هر کاربر را تعیین کنید

در ادامه بررسی اجمالی افزودن و حذف کاربران در اوبونتو، امتیاز هر کاربر را مشخص می کنیم. اگر می خواهید به هر کاربر یک امتیاز و سطح دسترسی خاص بدهید، می توانید با استفاده از دستور Visudo این کار را انجام دهید. این دستور یک فایل پیکربندی به نام /etc/sudoers را در مسیر ویرایشگر پیش فرض سیستم باز می کند. در این فایل امتیاز هر کاربر به وضوح مشخص شده است. مانند دستورات بالا، اگر با دسترسی root وارد شده اید، از دستور زیر استفاده کنید:

visudo

اگر با دسترسی sudo و بدون دسترسی root وارد سیستم می شوید، از دستور زیر استفاده کنید:

sudo visudo

حالا خط زیر را پیدا کنید:

root ALL=(ALL:ALL) ALL

در زیر آن خط، دستور زیر را وارد کنید:

newuser ALL=(ALL:ALL) ALL

نام کاربری که می خواهید به sudo دسترسی داشته باشید جایگزین Newuser کنید. به عنوان مثال، در اینجا یک کاربر به نام Parspack قرار می دهیم:

Parspack ALL=(ALL:ALL) ALL

در همان خط، نام هر کاربری را که قصد دارید به آن دسترسی sudo بدهید، زیر آن خط اضافه کنید. در نهایت فایل را ذخیره کرده و CTRL + X را فشار دهید.با فشردن دکمه Y و سپس Enter فایل شما ذخیره می شود.

شاید از خود بپرسید که آیا باید از Visudo یا Usermod برای ایجاد یک کاربر در اوبونتو و دادن دسترسی sudo به آن استفاده کنیم؟ در پاسخ باید بگوییم که استفاده از ویرایشگر Visudo تنها راهی است که می توانید در فایل /etc/sudoers تغییرات ایجاد کنید. این دستور فایل را در برابر چندین ویرایش به طور همزمان قفل می کند. در نتیجه، این فرمان دارای یک چتر نجات برای جلوگیری از محدودیت هایی است که ممکن است به دلیل پیکربندی نادرست به دلیل از دست دادن امتیازات sudo رخ دهد.

حذف کاربران در اوبونتو از طریق خط فرمان با دستور Deluser

اگر می خواهید کاربری را در اوبونتو حذف کنید، می توانید به راحتی با استفاده از دستور Deluser آن را حذف کنید. مانند افزودن کاربران در اوبونتو، اگر با دسترسی root وارد شده اید، دستور زیر را وارد کنید:

deluser parspack

اگر با دسترسی sudo و نه روت وارد شده اید، دستور زیر را وارد کنید:

sudo deluser parspack

همچنین می توانید با دستور زیر امتیازات دایرکتوری کاربر را حذف کنید:

sudo deluser --remove-home parspack

اگر امتیازاتی برای کاربر تعیین کرده اید، می توانید با دستور زیر آنها را حذف کنید:

sudo visudo
root ALL=(ALL:ALL) ALL
Parspack ALL=(ALL:ALL) ALL # DELETE THIS LINE

این از اعطای تصادفی دسترسی sudo به کاربر جدیدی که با همین نام ایجاد شده است جلوگیری می کند.

در شش مرحله آسان یک کاربر از رابط کاربری گرافیکی اضافه کنید

در ادامه آموزش افزودن و حذف کاربران در اوبونتو از محبوب ترین روش یعنی رابط کاربری گرافیکی استفاده خواهیم کرد. محبوبیت رابط گرافیکی آنقدر زیاد است که برای کاربرانی که رابطه خوبی با رابط خطی لینوکس برقرار نکرده اند، تبدیل به یک جایگزین محبوب و ممتاز شده است. با دنبال کردن شش مرحله، می توانید به راحتی یک کاربر از طریق رابط کاربری گرافیکی به اوبونتو اضافه کنید:

  • گام یک: وارد قسمت تنظیمات اوبونتو شوید. از قسمت System Settings و کلیک راست بر روی سیستم Ubuntu به قسمت Setup بروید.
چگونه یاد بگیریم که چگونه کاربران را در اوبونتو اضافه و حذف کنیم
آموزش گام به گام افزودن و حذف کاربران در اوبونتو
  • مرحله دوم: در سمت چپ صفحه روی قسمت Users کلیک کنید.
افزودن کاربران به اوبونتو
نحوه اضافه کردن کاربر به اوبونتو
  • مرحله سوم: روی Unlock در گوشه سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید.
یک کاربر در اوبونتو ایجاد کنید
نحوه ایجاد کاربر در اوبونتو
  • مرحله چهارم: رمز عبور خود را وارد کنید سپس تنظیماتی باز می شود که می توانید یک کاربر جدید تعریف کنید.
نحوه افزودن و حذف کاربران در اوبونتو
نحوه افزودن و حذف کاربران در اوبونتو
  • گام پنجم: دکمه باز کردن قفل اکنون به دکمه سبز افزودن کاربر تغییر یافته است. روی آن کلیک کنید و کاربر جدید را بر اساس نوع حساب و دسترسی تعریف کنید.
اضافه کردن کاربران در اوبونتو
نحوه اضافه کردن کاربر به اوبونتو
  • گام ششم: پس از انجام تنظیمات، می توانید با کلیک بر روی دکمه افزودن، کاربر جدید را در اوبونتو اضافه کنید.
اضافه کردن کاربر در اوبونتو
نحوه اضافه کردن کاربر به اوبونتو

کاربر را از رابط کاربری گرافیکی حذف کنید

مانند افزودن کاربران در اوبونتو، حذف کاربران در اوبونتو نیز از طریق رابط کاربری گرافیکی آسان و سریع است. برای حذف یک کاربر در اوبونتو، کافیست روی دسکتاپ راست کلیک کرده و وارد پنل تنظیمات شوید. مشابه فرآیندی که در قسمت قبل طی کردیم، به قسمت Users در سمت چپ نوار تنظیمات رفته و بر روی تب Unlock کلیک کنید.

کاربر را از رابط کاربری گرافیکی حذف کنید
چگونه یک کاربر در اوبونتو را از رابط کاربری گرافیکی حذف کنیم

پس از وارد کردن رمز عبور و تنظیمات باز کردن قفل، حسابی را که می‌خواهید حذف کنید انتخاب کنید و روی دکمه قرمز رنگ Remove Users کلیک کنید.

حذف یک کاربر در اوبونتو
نحوه حذف کاربر در اوبونتو

در مرحله آخر، از شما پرسیده می شود که آیا می خواهید فایل های حساب کاربری، از جمله دایرکتوری خانه را نگه دارید یا خیر. اگر می خواهید فایل ها را نگه دارید، گزینه Save File و اگر می خواهید کاربر را به همراه تمام فایل هایش حذف کنید، گزینه Delete Files را بزنید.

حذف کاربران در اوبونتو
نحوه حذف کاربران در اوبونتو

بنابراین با چند مرحله آسان می توانید کاربران را در اوبونتو در رابط کاربری گرافیکی محبوب اضافه و حذف کنید.

نتیجه

افزودن و حذف کاربران در اوبونتو و دادن دسترسی مدیریتی به آنها در لینوکس با استفاده از رابط خطی و گرافیکی امکان پذیر است. در این مقاله وبلاگ پارس پاک با نحوه افزودن و حذف کاربران در اوبونتو با استفاده از خط فرمان و رابط کاربری گرافیکی آشنا شدیم و همچنین در مورد اختصاص امتیاز به هر کاربر صحبت کردیم. اگر در این زمینه سوال یا ابهامی دارید از طریق کامنت با ما در میان بگذارید تا کارشناسان پارس پک در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

1. چگونه یک کاربر جدید به اوبونتو اضافه کنم؟

شما به راحتی می توانید از طریق دستور Adduser یا رابط کاربری Ubuntu کاربران را در اوبونتو اضافه کنید.

2. چگونه کاربران را از اوبونتو حذف کنیم؟

با استفاده از دستور Deluser و رابط کاربری Ubuntu می توانید کاربران را در اوبونتو حذف کنید.

3. آیا امکان افزودن و حذف کاربران در اوبونتو بدون دسترسی روت وجود دارد؟

بله، اگر عضو گروهی با دسترسی sudo هستید، امکان حذف یا اضافه کردن کاربران بدون دسترسی روت وجود دارد.