5 ترفند مفید ترمینال لینوکس

5 ترفند مفید ترمینال لینوکس

لینوکس یکی از محبوب ترین سیستم عامل های امروزی در جهان است. سرعت و امنیت ارائه شده توسط لینوکس بی نظیر است. قسمت ترمینال لینوکس نیز به دلیل مزایای فراوان و سرعت بالا مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است. به لطف کتابخانه گنو و سینتکس داخلی پوسته هایی مانند Bash و Zsh، راه های زیادی برای سرعت بخشیدن به تعامل کاربر با ترمینال لینوکس وجود دارد. در این مقاله شما را با 5 ترفند کاربردی ترمینال لینوکس برای استفاده بهینه از زمان آشنا می کنیم. پس مواظب وبلاگ تهران سرور باشید.

1. حرکت، بدون کلیدهای جهت دار

یکی از راه های ویرایش خطاها در ترمینال که در بین کاربران بسیار رایج است، استفاده از کلیدهای جهت دار است. به عنوان مثال اگر در ابتدای دستور شما خطایی وجود دارد و می خواهید آن را اصلاح کنید، با کلیدهای جهت دار به آن قسمت می روید. اما باید بدانید که راه آسان تری برای این کار وجود دارد. برای این کار می توانید مکان نما را با CTRL+A به ابتدای خط انتقال دهید. به طور مشابه، می توانید از CTRL+E برای حرکت مکان نما به انتهای خط استفاده کنید. لازم به ذکر است که Alt+F یک کلمه را به جلو و Alt+B یک کلمه را به عقب می برد.

2. دیگر از کلیدهای Backspace یا Delete استفاده نکنید!

یکی از مشکلاتی که تقریباً هیچ راه گریزی برای آن وجود ندارد، اشتباهات تایپی است، به خصوص هنگام وارد کردن دستورات در ترمینال لینوکس. معمولاً از کلید Backspace در صفحه کلید برای حذف کاراکترها در جهت عقب و از کلید Delete برای حذف آنها در جهت جلو استفاده می شود. اما یک راه ساده تر و کاربردی تر وجود دارد. به جای حذف دستورات کاراکتر به کاراکتر، می توانید همه چیز را از موقعیت مکان نما فعلی تا ابتدا یا انتهای خط حذف کنید. از CTRL+U برای حذف همه چیز از موقعیت مکان نما تا ابتدای خط استفاده کنید. علاوه بر این، CTRL+K همه چیز را از موقعیت مکان نما تا انتهای خط حذف می کند.

3. چند دستور را در یک خط اجرا کنید

به طور کلی، کار با ترمینال لینوکس ساده است. اما می توان آن را ساده تر انجام داد. گاهی اوقات اجرای چند دستور به طور همزمان و اجازه دادن به دنباله ای از دستورات برای اجرا راحت تر است. همانطور که از سیستم خود فاصله می گیرید یا توجه خود را به چیز دیگری معطوف می کنید. برای این کار می توانید از نماد استفاده کنید. در انتهای خط استفاده کنید و آن را به خط بعدی متصل کنید. اگر نماد ذکر شده کار نکرد، از && به عنوان جایگزین استفاده کنید.

4. انتخاب یک نام خاص برای دستورات پرکاربرد

احتمالاً برخی از دستورات را بیشتر از سایرین در ترمینال لینوکس اجرا می کنید. گاهی اوقات این دستورات می توانند طولانی یا ترکیبی از دستورات مختلف با آرگومان های یکسان یا مشابه باشند. می توانید برای هر دستوری که می خواهید یک نام مستعار یا نام مستعار قرار دهید. این روش به شما کمک می کند تا به راحتی از اشتباه جلوگیری کنید.

5. انجام دستورات گذشته

کاربران ترمینال لینوکس تمایل دارند از دستورات قبلاً اجرا شده استفاده مجدد کنند. برای انجام این کار، می‌توانید از کلید جهت‌نمای بالا روی صفحه‌کلید خود برای پیمایش در تاریخچه استفاده کنید. اما زمانی که دستوری که می خواهید دوباره استفاده کنید چندین خط در گذشته باشد، باید پیکان رو به بالا را بارها فشار دهید تا دستور مورد نظر خود را پیدا کنید. اما یک راه ساده تر وجود دارد. می توانید با استفاده از دستور history جستجو کنید و دستور مورد نظر خود را جستجو کنید. هنگامی که از دستور history استفاده می کنید، لیستی از دستورات با یک عدد در کنار هر کدام ظاهر می شود. این اعداد به عنوان تاریخچه و شماره این سفارش شناخته می شوند. می توانید !{history-number} را در ترمینال لینوکس خود تایپ کنید تا دستور شماره مربوطه را اجرا کنید. شما همچنین می توانید این کار را به روش دیگری انجام دهید. از CTRL+R استفاده کنید و چند حرف اول دستوری را که می خواهید تکرار کنید تایپ کنید.