منو سایت

OpenWrt چیست؟ آموزش نصب OpenWrt

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
OpenWrt چیست؟ آموزش نصب OpenWrt

آیا می دانستید که روتر شما سیستم عاملی مانند کامپیوتر دارد و در صورت نیاز قابل تعویض است؟ اگر می خواهید روتر خود را به یک سرور SSH، VPN، شکل دهنده ترافیک یا سرویس گیرنده BitTorrent تبدیل کنید، OpenWrt ابزاری برای استفاده است. در این آموزش لینوکس می خواهیم این ابزار را به شما معرفی کنیم; پس تا انتها همراه ما باشید.

OpenWrt چیست؟

پروژه OpenWrt یک سیستم عامل لینوکس برای دستگاه های تعبیه شده مانند مودم Wi-Fi شما است. OpenWrt به جای ایجاد سفت‌افزار ثابت و غیرقابل تغییر، یک سیستم فایل کاملاً قابل نوشتن با قابلیت مدیریت بسته ارائه می‌کند. با این کار، نیازی به انتخاب اپلیکیشن و تنظیمات پیشنهادی ISP خود ندارید و می توانید با استفاده از بسته های مناسب برای هر اپلیکیشن، دستگاه خود را به دلخواه تنظیم کنید.

توسعه دهندگان نرم افزار می توانند از OpenWrt برای توسعه نرم افزار بدون نیاز به ساخت سیستم عامل مرتبط استفاده کنند و کاربران می توانند به طور کامل دستگاه خود را با یک سیستم عامل تعبیه شده سفارشی کنند. OpenWrt بر روی انواع روترها قابل نصب است. این ابزار از یک رابط کاربری مبتنی بر وب استفاده می کند و ممکن است حتی از سیستم عامل پیش فرض روتر شما پایدارتر باشد. اگر روتر شما مشکل دارد و باید هر چند روز یکبار آن را راه اندازی مجدد کنید، استفاده از این ابزار را به شما توصیه می کنیم.

چرا باید از OpenWrt استفاده کنیم؟

کاربران از OpenWrt استفاده می کنند. زیرا بهتر از سیستم عامل نصب شده روی روتر و سایر دستگاه ها کار می کند. این ابزار پایدارتر است و گزینه های بیشتری را برای شخصی سازی کاربر فراهم می کند. در زیر به دلایل مهم استفاده از OpenWrt اشاره کرده ایم.

 • توسعه پذیری: این ابزار امکانات و امکاناتی را ارائه می دهد که تنها در پیشرفته ترین دستگاه ها دیده می شود. بیش از سه هزار بسته برنامه OpenWrt استاندارد شده است. بنابراین، می‌توانید همان پیکربندی را روی هر دستگاه پشتیبانی‌شده، از جمله روترهای دو یا حتی پنج ساله شبیه‌سازی کنید.
 • امنیت: فرآیند نصب OpenWrt در حالت غیرفعال بودن وای فای انجام می شود و هیچ رمز عبور ضعیف یا ضعف امنیتی در این فرآیند وجود ندارد. اجزای نرم افزار مورد استفاده در این ابزار به طور مداوم به روز می شوند. بنابراین آسیب پذیری ها در مدت زمان کوتاهی پس از شناسایی وصله می شوند.
 • عملکرد و ثبات: سیستم عامل OpenWrt متشکل از ماژول های استانداردی است که در همه دستگاه های پشتیبانی شده وجود دارد. بنابراین، هر ماژول احتمالاً بیشتر از سیستم عامل پیش فرض دستگاه شما آزمایش شده و دارای اشکال است.
 • پشتیبانی قوی از جامعه کاربر: اعضای انجمن OpenWrt، OpenWrt Developer و OpenWrt Admin بسیار فعال هستند و کاربران می توانند مستقیماً با توسعه دهندگان ارتباط برقرار کنند و از آنها پشتیبانی دریافت کنند.
 • راهنمای تحقیق وب: بسیاری از تیم های تحقیقاتی از OpenWrt به عنوان بستری برای انجام تحقیقات خود در مورد عملکرد شبکه استفاده می کنند.
 • منبع باز و رایگان: این سیستم عامل متن باز و کاملا رایگان است. در واقع، تیمی از توسعه دهندگان و شرکت ها و افراد برای توسعه و نگهداری آن داوطلب شدند.

خرید سرور مجازی

خرید سرور مجازی

نرم افزار OpenWrt چه کاربردهایی دارد؟

تا اینجا در مقاله توضیح دادیم که OpenWrt یک سیستم عامل است که می توانید آن را روی روتر خود نصب کنید و این فریمور باعث پایداری و امنیت شبکه شما می شود. علاوه بر این، OpenWrt دارای برنامه های کاربردی دیگری نیز می باشد که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از سرور SSH برای تونل زنی SSH: پروژه OpenWrt شامل یک سرور SSH است. بنابراین کاربران می توانند به ترمینال آن دسترسی داشته باشند. اگر سرور SSH را به اینترنت متصل کنید، می توانید از راه دور به آن دسترسی داشته باشید و از تونل SSH برای رمزگذاری ترافیک شبکه خود استفاده کنید. با این کار به راحتی می توانید محدودیت های اینترنت را دور بزنید. در واقع این را می توان نصب VPN روی مودم شما دانست.
 • نصب VPN روی مودم: تونل SSH همان کاری را که VPN انجام می دهد انجام می دهد، ترافیک شما را رمزگذاری می کند. با این حال، پس از نصب سیستم عامل OpenWrt، می توانید VPN را نیز روی روتر خود نصب کنید. با این کار، نیازی به نصب VPN روی دستگاه های متصل به این روتر ندارید. به عبارت دیگر، با هر روش تونل SSH یا نصب VPN بر روی مودم، می‌توانید محدودیت‌های اینترنت را بدون نیاز به نصب VPN روی تلفن، لپ‌تاپ یا سایر دستگاه‌های متصل به مودم دور بزنید.
 • نصب کلاینت BitTorrent: می توانید با نصب سیستم عامل OpenWrt بر روی روتر دارای حافظه و پورت USB و اتصال حافظه خارجی به آن یا داشتن نوعی حافظه متصل به شبکه، از آن به عنوان کلاینت BitTorrent استفاده کنید.
 • نرم افزار سرور در حال اجرا: مخازن نرم افزار OpenWrt حاوی بسته هایی هستند که عملیات هایی مانند وب سرور، سرور IRC، ردیاب BitTorrent و غیره را فعال می کنند. با این کار می توانید از روتر خود به عنوان سرور استفاده کنید.
 • ترافیک تحویل و QoS: سیستم عامل OpenWrt اجازه می دهد تا ترافیک ارسال بسته از طریق روتر شما عبور کند. با این کار می توانید انواع ترافیک را اولویت بندی کنید. همچنین امکان اولویت بندی ترافیک هدایت شده به دستگاه های مختلف وجود دارد.
 • ایجاد یک شبکه مهمان: پروژه OpenWrt شامل دستورالعمل هایی برای ایجاد یک شبکه بی سیم برای کاربران مهمان است که جدا از شبکه اصلی عمل می کند.
 • بررسی ترافیک شبکه: با استفاده از سیستم عامل OpenWrt، امکان نظارت بر ترافیک شبکه وجود دارد.
OpenWrt چیست؟ آموزش نصب OpenWrt

OpenWrt چیست؟ آموزش نصب OpenWrt

مزیت OpenWrt چیست؟

راهنمای نصب OpenWrt

این سیستم عامل در ابتدا برای روترهای Linksys WRT54G طراحی شده بود. اما اکنون از مدل های دیگر روتر پشتیبانی می کند. با مراجعه به وب سایت OpenWrt می توانید لیست روترهای پشتیبانی شده را مشاهده کنید. نصب OpenWrt به معنای جایگزینی سفت‌افزار پیش‌فرض روتر با OpenWrt Linux است که می‌توان آن را فلش کردن گوشی با کاستوم رام در نظر گرفت. چهار روش مختلف برای نصب این سیستم عامل وجود دارد:

1. استفاده از سیستم عامل OEM

رابط وب سفت‌افزار OEM را با مرورگر خود باز کنید و فایل تصویری میان‌افزار OpenWrt Factory را با استفاده از گزینه ارتقای سیستم عامل نصب کنید و دستگاه را برای بوت شدن با سیستم عامل OpenWrt بازنشانی کنید.

نکته: گاهی اوقات سیستم عامل OEM فقط اجازه فلش کردن یک دستگاه با یک فایل سیستم عامل خاص را می دهد. در این حالت نمی توانید OpenWrt را با استفاده از روش بالا نصب کنید.

2. از بوت لودر و پورت اترنت استفاده کنید

اکثر بوت لودرها گزینه ای برای نصب سیستم عامل روتر ارائه می دهند. برخی از بوت لودرها از سرویس گیرنده TFTP، برخی از سرویس گیرندگان FTP، برخی از سرورهای FTP، برخی از وب سرورها و برخی دیگر از پروتکل های XMODEM استفاده می کنند. قبل از هر کاری باید موارد زیر را مشخص کنید:

 • آدرس IP پیش فرض بوت لودر
 • پروتکل و اینکه آیا بوت لودر به عنوان مشتری یا سرور اجرا می شود
 • شماره پورت صحیح
 • رابط کاربری برای اتصال
 • نام کاربری و رمز عبور (در صورت نیاز)
 • زمانی که باید پس از راه اندازی دستگاه، اتصال برقرار کنید

پس از تعیین تمام موارد فوق، طبق مراحل زیر عمل کنید:

1. نرم افزار مناسب را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. به عنوان مثال، اگر بوت لودر از سرور FTP استفاده می کند، باید نرم افزار سرویس گیرنده FTP را نصب کنید.

2. صفحه دستورالعمل مربوط به نرم افزار نصب شده (tftp، ftpd، ftp، ncftp، ftpd، pure-ftpd یا…) را بخوانید.

3. یک آدرس IP ثابت در رابط کاربری رایانه خود تنظیم کنید که در همان بلوک آدرس IP پیش فرض در بوت لودر باشد.

4. کامپیوتر خود را به روتر وصل کنید.

5. روتر را خاموش و روشن کنید.

6. با استفاده از نرم افزاری که در مرحله اول بر روی کامپیوتر خود نصب کرده اید به بوت لودر متصل شوید.

7. فایل سیستم عامل OpenWrt را نصب کنید.

8. بوت لودر را تغییر ندهید مگر اینکه دستور انجام این کار داده شود.

نکته: گاهی اوقات حتی Bootloader به شما اجازه فلش کردن سیستم عامل غیر OEM را نمی دهد. اگر زمان زیادی ندارید، اتصال بین کامپیوتر و روتر باید سریع انجام شود.

3. استفاده از بوت لودر و پورت سریال

برای نصب OpenWrt با استفاده از این روش به لینک زیر مراجعه کنید:

generic.flushing.serial

4. از طریق JTAG نصب کنید

برای نصب OpenWrt با استفاده از JTAG به لینک زیر مراجعه کنید:

port.jtag

همانطور که مشاهده کردید، اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که OpenWrt را نصب کنید، فقط باید فایل نصب را انتخاب کرده و گزینه Upgrade را کلیک کنید. اما اگر این روش برای شما جواب نداد، احتمالاً باید از طریق پورت اترنت یا پورت سریال به بوت لودر روتر دسترسی داشته باشید و برخی کارها را به صورت دستی انجام دهید.

ترمینال OpenWrt و رابط کاربری

پس از نصب OpenWrt، با استفاده از نرم افزار سرویس گیرنده SSH مانند PuTTY در سیستم عامل ویندوز یا دستور SSH داخلی برای لینوکس یا مک، وارد پوسته BusyBox این سیستم عامل شوید. BusyBox یک پوسته معمولی است که در سیستم های لینوکس جاسازی شده استفاده می شود و OpenWrt شامل برنامه های رایجی مانند ویرایشگر متن vi برای ویرایش فایل ها است. همانند سایر سیستم های لینوکس، می توانید اسکریپت های مختلفی را روی این پوسته اجرا کنید. OpenWrt از مدیر بسته opkg برای نصب بسته ها از مخازن خود استفاده می کند که حاوی هزاران بسته هستند. این سیستم عامل از کمک رابط کاربری UCI برای پیکربندی سیستم شما استفاده می کند.

نتیجه

اگر مودم خانگی شما اخیراً خراب شده و اتصال ناپایدار دارد یا می خواهید VPN را روی مودم خود نصب کنید، OpenWrt ابزار مناسبی برای شماست. همچنین اگر می خواهید کنترل بیشتری روی شبکه داخلی خود داشته باشید، بد نیست OpenWrt را روی روترهای خود نصب کنید.

OpenWrt یک سیستم عامل متن باز با ویژگی های سفارشی سازی بسیاری است که می توانید به جای سیستم عامل پیش فرض روی مودم یا روتر خود نصب کنید. OpenWrt نه تنها دارای ویژگی های بسیار بیشتری در مقایسه با سیستم عامل پیش فرض روتر شماست. بلکه شبکه پایدارتر و ایمن تری را برای شما فراهم می کند.

سوالات متداول

1. OpenWrt چیست؟

OpenWrt سخت افزاری است که می توانید روی روتر یا مودم خود نصب کنید. با انجام این کار OpenWrt فریمور پیش فرض مودم یا روتر شما را جایگزین می کند.

2. کاربردهای OpenWrt چیست؟

از جمله کاربردهای مهم OpenWrt می توان به اتصال به سرور SSH لینوکس یا نصب VPN روی مودم برای دور زدن محدودیت های اینترنت، ارسال ترافیک، ایجاد شبکه مهمان، اجرای نرم افزار سرور و نصب کلاینت BitTorrent اشاره کرد.

3. چه کسی باید OpenWrt را نصب کند؟

کاربران خانگی برای نصب مودم VPN و افزایش پایداری شبکه و حل مشکلات مودم خانگی خود به سیستم عامل OpenWrt نیاز دارند. همچنین با نصب این فریمور بر روی روترها، تیم های فناوری اطلاعات سازمان ها می توانند کارهایی مانند ساخت شبکه مهمان و کنترل و نظارت بر ترافیک را با سهولت و کارایی بیشتر انجام دهند.