منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نحوه بازنشانی رمز عبور ریشه در اوبونتو با حالت بازیابی

نحوه بازنشانی رمز عبور ریشه در اوبونتو با حالت بازیابی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نحوه بازنشانی رمز عبور ریشه در اوبونتو با حالت بازیابی

در سیستم عامل لینوکس، دو نوع کاربر به سرویس های احراز هویت یا رمز ورود به سیستم دسترسی دارند: یکی کاربران حرفه ای و دیگری کاربران عادی. هنگامی که رمز ورود خود را فراموش می کنید، کاربران حرفه ای می توانند آن را از طریق ترمینال برای شما بازنشانی کنند. اگر کاربران حرفه ای رمز عبور خود را فراموش کنند چه باید بکنند؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که این افراد قبل از راه اندازی صفحه ورود باید رمز عبور خود را بازیابی کنند.

در این آموزش اوبونتو، نحوه بازنشانی رمز عبور ریشه با استفاده از حالت بازیابی را شرح خواهیم داد. لطفاً توجه داشته باشید که این به یک کاربر مخرب (هکر) اجازه می دهد تا به طور فیزیکی به میزبان لینوکس دسترسی داشته باشد و آن را کنترل کند. در آینده با ما همراه باشید تا در مورد روش بازیابی رمز عبور ریشه از طریق حالت بازیابی بیشتر بدانید.

Recovery Mode در اوبونتو چیست؟

اگر سیستم عامل اوبونتو شما در حالت عادی بوت نمی شود، بهتر است آن را در حالت ریکاوری بوت کنید. این حالت برخی از عملکردهای اساسی را بارگیری می کند و شما را به حالت خط فرمان می برد. سپس به عنوان Root وارد سیستم خواهید شد و می توانید سیستم خود را با استفاده از ابزارهای خط فرمان شخصی سازی کنید.

چگونه رمز عبور اوبونتو را بازنشانی کنیم؟

با فشار دادن همزمان CTRL+ALT+DEL یا با استفاده از منوی Shutdown/Reboot هنگام بوت شدن سیستم عامل اوبونتو، سیستم خود را به درستی راه اندازی مجدد کنید. هنگام راه اندازی مجدد، از F11، F12، Esc یا Shift برای ورود به حالت بازیابی GRUB استفاده کنید. اگر با فشار دادن F11 نمی توانید به منوی بازیابی دسترسی پیدا کنید، به جای آن F12 را فشار دهید.

رمز عبور اوبونتو را از حالت بازیابی بازیابی کنید

عدم استفاده طولانی مدت از سیستم عامل لینوکس توسعه یافته باعث می شود رمز ورود خود را فراموش کنید. بهتر است بدانید که برای ورود نیازی به نصب مجدد سیستم عامل ندارید و می توانید با استفاده از روش های زیر رمز اصلی سیستم خود را بازیابی کنید.

مرحله 1: وارد حالت بازیابی شوید. از تنظیمات منوی GRUB استفاده کنید

اگر هنوز سیستم خود را روشن نکرده اید، آن را روشن کنید و کلید Shift یا ESC را قبل از بارگیری سیستم عامل فشار دهید تا وارد صفحه منوی Grub شوید. اگر هم روشن است با استفاده از کلیدهای ترکیبی CTRL+ALT+DEL سیستم را ریبوت کنید و مراحل ذکر شده را برای آن دنبال کنید.

توجه: اگر از Oracle VirtualBox یا VMware استفاده می کنید، باید بلافاصله کلید Shift را با ظاهر شدن لوگوی Oracle یا VMware نگه دارید. وقتی وارد منوی Grub می شوید، Advanced Ubuntu Options را انتخاب کنید.

رمز عبور ریشه اوبونتو را بازنشانی کنید

رمز عبور ریشه اوبونتو را بازنشانی کنید

راه اندازی حالت بازیابی رمز عبور ریشه در اوبونتو

پس از این مرحله ابتدا گزینه ریکاوری حالت و سپس یک صفحه سیاه با چندین خط خروجی به سرعت نمایان می شود.

حالت بازیابی رمز عبور ریشه را شروع کنید

حالت بازیابی رمز عبور ریشه را شروع کنید

راه اندازی حالت بازیابی رمز عبور ریشه در اوبونتو

مرحله 2: در منوی بازیابی خط فرمان پوسته، root را انتخاب کنید

در صفحه مقابل گزینه های مختلفی را مشاهده خواهید کرد. Root – Drop to root shell را با استفاده از کلید Enter انتخاب کنید.

نحوه بازنشانی رمز عبور در اوبونتو

نحوه بازنشانی رمز عبور در اوبونتو

خط فرمان اوبونتو را وارد کنید

پس از انتخاب، خواهید دید که صفحه فرمان محیط لینوکس ظاهر می شود. از این گزینه ها برای بازنشانی رمز عبور ریشه سیستم خود استفاده خواهید کرد.

مرحله 3: اجازه دسترسی به نوشتن root را بدهید

به طور پیش فرض، پارتیشن ریشه دسترسی فقط خواندنی دارد. با استفاده از دستور زیر می توانید دسترسی نوشتن را فعال کنید:

mount -rw -o remount /

مرحله 4: نام کاربری و رمز عبور خود را بازنشانی کنید

در این مرحله به شما دسترسی root داده می شود و می توانید از دستور زیر برای نمایش لیست کاربران سیستم خود استفاده کنید:

ls /home

با استفاده از دستور زیر، باید رمز عبور کاربری را که می خواهید بر اساس لیست نام های کاربری موجود بازیابی کنید، انتخاب کنید:

passwd username

سپس سیستم از شما می خواهد که رمز عبور جدید خود را دو بار وارد کنید. توجه داشته باشید که وقتی شروع به تایپ رمز مورد نظر می کنید، چیزی روی صفحه نمایش داده نمی شود. این یکی از ویژگی های امنیتی سیستم عامل لینوکس است. مطابق شکل زیر رمز سیستم را با دقت وارد کرده و کلید enter را فشار دهید:

Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password:

تبریک می گویم! رمز عبور سیستم خود را با موفقیت بازنشانی کردید. اکنون زمان خروج از خط فرمان پوسته و ورود به محیط سیستم عامل است:

exit

پس از خروج به صفحه ریکاوری بازگردانده می شوید و به سادگی گزینه normal boot را انتخاب کنید یا سیستم خود را ریبوت کنید تا با رمز عبور جدید وارد محیط لینوکس شوید.

بازنشانی رمز عبور فراموش شده در اوبونتو

بازنشانی رمز عبور فراموش شده در اوبونتو

سیستم را مجددا راه اندازی کنید و با یک رمز عبور جدید وارد شوید

خطاهای احتمالی که ممکن است با آن مواجه شوید!

هنگامی که می خواهید رمز عبور جدید را وارد کنید، ممکن است با خطای احتمالی با عنوان Authentication Manipulation مواجه شوید:

passwd username
Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password:
passwd: Authentication token manipulation error
passwd: password unchanged

این خطا به دلیل پارتیشن اولیه فقط خواندنی است. برای رفع این خطا کافیست دستور زیر را تایپ کرده و اجازه دسترسی به سیستم را بدهید:

mount -rw -o remount /

اکنون دوباره سعی کنید رمز عبور سیستم خود را بازنشانی کنید. بدون شک این بار درخواست انجام خواهد شد. همانطور که مشاهده کردید، بازنشانی رمز عبور اوبونتو بسیار آسان است و پس از چند دقیقه می توانید رمز عبور روت را از طریق حالت بازیابی ریست کنید.

روش جایگزین برای بازیابی رمز عبور ریشه در اوبونتو

اگر به دلایلی با استفاده از روش قبلی در ورود به بوت لودر و بازیابی رمز عبور مشکل داشتید و نتوانستید رمز سیستم را با این روش بازیابی کنید، می توانید از روش دوم استفاده کنید.

مرحله اول

کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید و کلید Shift را نگه دارید تا صفحه Grub ظاهر شود (اگر به طور خودکار ظاهر نشود). برای دسترسی به ویرایش، کلید E را در خط فرمان Grub فشار دهید.

مرحله دوم

از صفحه گزینه ها خطی را که با کلمه Linux شروع می شود پیدا کنید و ro را به rw تغییر دهید و init=/bin/bash را به انتهای آن خط اضافه کنید. سپس ctrl-x را فشار دهید تا تغییرات اعمال شده ذخیره شده و وارد شوید.

اکنون هسته لینوکس را با مجوزهای خواندن و نوشتن بارگذاری می کنید و به جای رفتن به رابط کاربری گرافیکی، از پوسته bash استفاده می کنید. در واقع، سیستم شما بدون رمز عبور در پوسته ریشه بوت می شود.

دستور passwd را با نام کاربری خود وارد کنید. اگر نام کاربری خود را نمی دانید، با استفاده از دستور ls /home آن را دریافت کنید (همانطور که در روش اول توضیح داده شد).

رمز جدید مورد نظر خود را وارد کنید. پس از تنظیم رمز عبور جدید، از ترمینال خارج شوید. در ترمینال، فقط restart را تایپ کنید یا از دستور shutdown استفاده کنید:

shutdown -r now

با اعمال تنظیمات، رمز عبور شما باید تغییر کرده باشد.

آیا بازیابی رمز عبور اوبونتو یک مشکل امنیتی نیست؟

سوال مهم بسیاری از کاربران لینوکس در مورد بازنشانی آسان رمز عبور و به خطر افتادن امنیت است. یکی از ویژگی های مهم سیستم عامل های لینوکس در مقایسه با ویندوز امنیت بی بدیل آنهاست. با این حال، اگر “هر کسی” بتواند رمز عبور را بازیابی کند، چگونه می توان اوبونتو یا سایر توزیع های لینوکس را امن در نظر گرفت؟ یک خطر احتمالی زمانی رخ می دهد که شخصی به هاست لینوکس شما از طریق اینترنت دسترسی پیدا کند و آن را هک کند. اگر سیستم فیزیکی دارید، از این خطر دور خواهید بود.

خطر هک فیزیکی سیستم عامل لینوکس از طریق بازیابی رمز عبور ریشه

اگر شخصی به سیستم عامل شما دسترسی فیزیکی پیدا کند، داده های شما در خطر خواهد بود. نکته مهم دیگر این است که اگر کل درایو رمزگذاری شده باشد، هر کسی می تواند اطلاعات شما را حتی بدون وارد شدن به سیستم عامل از طریق USB بدزدد. رمز عبور پیش فرض ریشه اوبونتو چیست؟

به طور پیش فرض سیستم عامل اوبونتو رمز عبور root ندارد و اکانت روت نیز قفل است. هنگامی که اوبونتو را به عنوان یک سیستم عامل نصب می کنید و حساب کاربری خود را ایجاد می کنید، حقوق sudo به عنوان یک سرپرست به شما اعطا می شود. اما این به این معنی نیست که شما روت هستید.

چگونه رمز عبور sudo خود را پیدا کنم؟

هیچ رمز عبور پیش فرضی برای sudo وجود ندارد و رمز بازنشانی همان رمز عبوری است که هنگام نصب سیستم عامل اوبونتو برای آن تنظیم شده است. عدم وجود رمز عبور ریشه یک ویژگی مهم است. به همین دلیل، گزینه های پیشرفته اوبونتو در منوی بوت به شما این امکان را می دهد که برخی از وظایف مربوط به ریشه را با استفاده از اعلان Root Shell انجام دهید.

این دلیلی است که به شما امکان می دهد رمز عبور را با استفاده از root تنظیم مجدد کنید. اگر سیستم ایمن‌تری می‌خواهید، می‌توانید رمزگذاری دیسک (برای ذخیره داده‌های خود) یا یک رمز عبور برای کاربر اصلی در اوبونتو تنظیم کنید.

نتیجه

بازیابی رمز عبور ریشه از طریق Recovery Mode یکی از روش های رایج برای بازنشانی پسورد سیستم عامل لینوکس است که به دلایل مختلف آن را فراموش کرده اید. در این مقاله آموزشی لینوکس از سری مقالات آموزش سیستم عامل، دو روش کاربردی بازیابی رمز روت را معرفی کرده ایم که با استفاده از هر یک از آنها می توانید رمز فراموش شده خود را در عرض چند دقیقه بازیابی کنید.

سوالات متداول

1. آیا بعد از فراموشی رمز روت لینوکس نیاز به تغییر سیستم عامل داریم؟

اگر رمز سیستم عامل لینوکس را فراموش کردید، نیازی به نصب مجدد سیستم عامل نیست و می توانید رمز عبور ریشه سیستم خود را از چند روش بازیابی کنید.

2. اگر یک شخص غیرمجاز به سیستم ما دسترسی پیدا کند، آیا می تواند با بازنشانی رمز عبور اطلاعات را دریافت کند؟

پاسخ به این سوال متأسفانه بله است، اگرچه می توانید با رمزگذاری درایو از دسترسی هکرها به اطلاعات شما جلوگیری کنید. اما جلوگیری از نقض امنیتی با تنظیم مجدد رمز عبور ریشه لینوکس اجتناب ناپذیر است.

3. برای دسترسی به منوی GRUB از کدام کلیدها استفاده کنیم؟

هنگام راه‌اندازی مجدد، می‌توانید از کلیدهای F11، F12، Esc یا Shift برای ورود به حالت بازیابی GRUB استفاده کنید.